Følg Politiet direkte fra din smartphone eller tablet
Sydøstjyllands Politi anholder flere personer for stribevis af indbrud i kirker
tirsdag 03. jun, kl. 07:08
Flere personer blev mandag anholdt og sigtet for at stå bag en række indbrud i kirker i Jylland og på Fyn. Tyverierne er blandt andet sket i Vamdrup, Brande, Hobro og Søndersø.
Anholdelserne er et resultat af længere tids efterforskning, og i går gennemførte Sydøstjyllands Politi en planlagt aktion, hvor der blev foretaget ransagninger på flere adresser i Fredericia og Kolding-området.
Efterforskningen af sagen begyndte på baggrund af en anmeldelse fra en borger, som havde fået mistanke om, at vedkommende var kommet i besiddelse af hælervarer fra indbrud. Herefter igangsatte Sydøstjyllands Politi en efterforskning mod fire personer, som nu er sigtet for indbrudstyveri
Ved mandagens ransagninger blev der fundet koster fra flere kirker, ligesom Sydøstjyllands Politi i forbindelse med aktionen blev opmærksom på et hæleriforhold. Det resulterede i, at en 36-årige kvinde fra Fredericia blev sigtet for at have købt møbler, som stammer fra indbrud.
Der er fundet grundlag for at fremstille tre af de anholdte. De bliver fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Kolding tirsdag klokken 09.30. Det er tale om to mænd på 37 år fra henholdsvis Fredericia og Kolding samt en 35-årig kvinde fra Fredericia. Den ene mand samt kvinden er sigtet for 23 forhold, mens den anden mand er sigtet for 6 forhold.
”Det er vores opfattelse, at de anholdte kan stå bag endnu flere indbrud, og derfor fortsætter efterforskningsarbejdet med sagen. Vi er også fortsat i gang med at undersøge, om der er grundlag for at sigte yderligere personer for hæleri.” siger vicepolitiinspektør Torben Simonsen.
Anklagemyndigheden ved Sydøstjyllands Politi vil anmode om dørlukning til grundlovsforhøret.
Via linket kan du læse om, hvordan du kan undgår at købe hælervare: https://politi.dk/anmeld-kriminalitet/indbrud/undgaa-at-blive-haeler