Døgnrapport d. 07-09-2025

søndag 07. sep, kl. 16:11

Døgnrapport fra Østjyllands Politi søndag den 7. september 2025

Døgnrapport fra Østjyllands Politi søndag den 7. september 2025
Østjyllands Politi fremstiller i dag kl. 10.30 i retten i Aarhus en 22-årig mand, der er sigtet for overtrædelse af knivloven.

** Overtrædelse af knivloven og lov om euforiserede stoffer Specialpatruljen patruljerede lørdag aften kl. 23.44 langs Åboulevarden i Aarhus C, da to unge mænd råbte efter dem. Specialpatruljen tog kontakt til de unge mænd og fik hurtigt mistanke til at de var i besiddelse af euforiserede stoffer. De blev derfor sigtet og visiteret. Den ene mand blev fundet i besiddelse af flere små poser med kokain og den anden mand blev fundet i besiddelse af to joints og en kniv. Den 22-årige mand der blev fundet i besiddelse af en kniv bliver fremstillet i grundlovsforhør i dag kl. 10.30.

** Alvorligt slagsmål Søndag kl. 05.37 modtog Østjyllands Politi en anmeldelse om et alvorligt slagsmål i Fiskergade i Aarhus C. Der blev straks sendt flere patruljer til stedet. Ved politiets ankomst kunne det konstateres, at en mand var blevet stukket med kniv i låret og en mand var blevet sparket i ansigtet. Der er gode spor i sagen som vi p.t. arbejder videre med. Derudover har vi en anholdt i sagen.

** Der er det seneste døgn anmeldt et indbrud i privat beboelse i Østjyllands Politikreds På Rosenvang i Grenå begået 7/9 kl. 05.40.



Kilde: Østjyllands Politi