Følg Politiet direkte fra din smartphone eller tablet
Døgnrapport d. 22-06-2022
onsdag 22. jun, kl. 14:22
Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi: Uddrag af døgnrapporten fra tirsdag 21. juni
RØDBY: 22-årig idømt forvaring ved nævningeting
En 22-årig mand blev tirsdag idømt forvaring i retten i Nykøbing. Den 22-årige, der i forvejen var anbragt på Kofodsminde, blev dømt for fire tilfælde af trusler og vold med både personale og andre anbragte på Kofodsminde. Truslerne og volden blev begået i august og september 2021, og den 22-årige ankede dommen på stedet. Han er fortsat varetægtsfængslet.
Yderligere oplysninger: Anklager Maya Huniche, tlf. 4132 6729.
PRÆSTØ: 16-årig på ulovlig knallert
En 16-årig fyr fra Præstø blev tirsdag klokken 10.55 standset af politiet på Svend Gøngesvej, hvor han kom kørende på sin knallert. Knallerten var ikke indregistreret, og der var ikke tegnet lovpligtig ansvarsforsikring på den. En tur på rullefeltet viste, at knallerten kunne køre vældig meget hurtigere end tilladt, så den 16-årige blev sigtet for at køre på en ulovlig knallert uden nummerplade og forsikring. Da han tidligere var blevet nappet på en ulovlig knallert, blev knallerten beslaglagt.
VORDINGBORG: Hurtig knallert i hegnet
Tirsdag klokken 16.25 kørte en patrulje fra færdselspolitiet lidt uden for Vordingborg, og på Søndertoften så politibetjentene en knallertkører, som de besluttede sig for at tjekke. Det var knalleristen ikke med på, så han fortsatte med høj hastighed og politiet lige i hælene ad Ornebjergvej og Sct. Clemensvej, hvor han kørte ad en rampe ned på cykelstien og ramlede ind i et hegn til banen. Her fik betjentene kontakt til føreren, der var en 17-årig fyr fra byen. Den 17-årige blev sigtet for at køre på en ulovlig knallert, og hans knallert blev taget med til politistationen til undersøgelse for konstruktive ændringer.
RØNNEDE: Anholdt efter tyverier
Politiet fik tirsdag klokken 16.37 en anmeldelse fra en kvinde, der kort forinden havde været ude at købe ind i et supermarked i Stensved, og da hun var ved at pakke varerne ind i sin bil, blev hun kontaktet af en udenlandsk mand. Hun kunne ikke forstå, hvad han sagde, eller hvad han ville, så han vendte om og kørte fra stedet. Kvinden opdagede så, at hun havde fået stjålet sin pung med kontanter og diverse personlige papirer.
Lidt senere blev politiet kaldt til en dagligvarebutik i Rønnede, hvor personalet tilbageholdt en kunde, der havde opført sig mistænkeligt i forretningen. Takket være overvågningsbilleder blev den pågældende genkendt som mulig gerningsmand til tyveriet i Stensved, og han blev derfor anholdt klokken 17.07.
Der er tale om en 35-årig udenlandsk mand, som blev sigtet for tyveri. Senere på eftermiddagen indløb endnu en tyverianmeldelse fra en kvinde, der havde været i et supermarked i Vordingborg og her havde fået stjålet sin pung. Det skal nu undersøges, om den 35-årige også kan sættes i forbindelse med dette tyveri. Den 35-årige blev taget med til politistationen i Næstved, hvor han blev afhørt, og han er fortsat anholdt.
NORDFALSTER: Larm på værtshus
Politiet rykkede tirsdag klokken 18.29 ud til et værtshus på Nordfalster, hvor en gæst ikke længere kunne opføre sig ordentligt. Det var en 46-årig kvinde fra Stubbekøbing, som var småfuld, råbte op, skældte politibetjentene ud og viftede med en fuckfinger. Kvinden blev sigtet for overtrædelse af restaurationsloven, og for at få ro på stedet blev kvinden anholdt klokken 19.07 og kørt hjem til sin bopæl af patruljen.
INDBRUD
Politiet har i det seneste døgn modtaget følgende anmeldelser om indbrud i privat beboelse:
By
Vej
Tidsrum
Udbytte
Nakskov
Eiglersvej
Mandag klokken 5.00 – tirsdag klokken 12.00
Ikke gjort op hvad der er stjålet
Slagelse
Rosenkildevej
Mandag klokken 17.00 – tirsdag klokken 10.13
Endnu ikke gjort op hvad der er stjålet
HASTIGHEDSKONTROLLER
Politiet har i det forgangne døgn haft følgende hastighedskontroller:
By
Vej
Tid
Type
Kontrollerede
Fartbilister
Tilladt
Hurtigste
Klip
Nykøbing
Gaabensevej i Stubberup
Tirsdag klokken 7.32-9.00
ATK
690
4
60 km/t
82 km/t
Et klip
Præstø
Lundegårdsvej
Tirsdag klokken 16.10-17.10
ATK –
bestilt færdselskontrol
15
-
50 km/t
-
-
Præstø
Præstø Overdrev
Tirsdag klokken 17.48-22.00
ATK
247
29
50 km/t
77 km/t
Tre klip
Slagelse
Kongsmarkvej
Tirsdag klokken 10.32-1605
ATK –
bestilt færdselskontrol
167
13
40 km/t
57 km/t
Et klip
FÆRDSELSKONTROLLER
I det seneste døgn har politiet haft følgende færdselskontroller:
By
Vej
Tidspunkt
Haslev
Sydmotorvejen ved Piberhus
Tirsdag klokken 7.30-8.30
Ingen sigtede
Lundby
Banevej
Tirsdag klokken 12.24-12.54
Bestilt færdselskontrol: En knallertkører blev sigtet for at køre uden styrthjelm og for ikke at have den lovpligtige ansvarsforsikring i orden
Nakskov
-
Tirsdag klokken 9.30-11.30
En blev sigtet for at køre for hurtigt og en for kørsel uden førerret
Næstved
Sorøvej, Ganges Bro
Tirsdag klokken 18.50-20.10
Fire blev målt til at køre så meget hurtigere end de tilladte 50 km/t, at de alle står til et klip i kørekortet. Den højeste hastighed blev målt til 83 km/t
Stensved
-
Tirsdag klokken 7.30-8.30
Ingen sager
Husk, at det er muligt at bestille en færdselskontrol på
politiets hjemmeside.
PÅVIRKEDE TRAFIKANTER
I det seneste døgn har politiet standset følgende påvirkede trafikanter:
By
Vej
Tidspunkt
Person
Sigtet for
Gedser
Indrejsefeltet
Tirsdag klokken 8.05
24-årig mand fra Espergærde
Narkokørsel. Den 24-årige havde 14,1 gram cannabis på sig og en 23-årig mand fra Hillerød, der var med i bilen, havde 0,9 gram cannabis. De blev herefter begge sigtet for overtrædelse af lov om euforiserende stoffer
Næstved
Ny Præstøvej ved Rønnebæksholm
Tirsdag klokken 23.11
43-årig mand fra Lundby
Spirituskørsel. På grund af promillens størrelse blev den 43-åriges kørekort inddraget på stedet
Nørre Alslev
Nr. Alslev Langgade
Tirsdag klokken 18.19
23-årig mand fra Sakskøbing
Narkokørsel
Rødby
Havnegade
Tirsdag klokken 17.40
26-årig mand fra Rødby
Spirituskørsel og kørsel uden førerret. Da den 26-årige flere gange tidligere var sigtet for at køre uden kørekort, blev den bil, han kørte i, beslaglagt på stedet. Ejeren af bilen – en 57-årig kvinde – blev sigtet for at have overladt sin bil til en person uden kørekort
Rødby
Skolegade
Tirsdag klokken 18.57
31-årig mand fra Roskilde
Narkokørsel