Følg Politiet direkte fra din smartphone eller tablet
Særlig færdselsindsats forløb uden de store problemer
torsdag 10. apr, kl. 12:50
Syd- & Sønderjyllands Politis færdselsafdeling gennemførte lørdag en særlig trafikindsats i den sydlige del af politikredsen, hvor fokus blandt andet var trafikken i forbindelse med Sønderjysk Brændertræf i Bylderup Bov.
Politiet var til stede på motorveje og landeveje med både videooperatører, patruljer samt med Automatisk Trafikkontrol (ATK). Og Syd- & Sønderjyllands Politi havde i tilgift fået bistand fra andre kredse i forbindelse med indsatsen.
Bred buket af sager
Færdselsbetjentene sigtede dagen igennem i alt 38 bilister for overtrædelser af færdselsloven. Dertil kom 61 ATK-hastighedssager, hvoraf syv udløste et klip i kørekortet.
- Alt i alt en stille og rolig dag, hvor intet gav anledning til større problemer, oplyser politikommissær John Weber fra færdselsafdelingen i Aabenraa.
Ifølge politikommissæren var der tale om en bred buket af sager, der blandt omfattede for høj hastighed og manglende BE-trailerkørekort.