Klubleder hædret med Politidirektørens Pris

fredag 11. apr, kl. 10:37

Politidirektøren overrakte Per Christoffersen ’Politidirektørens Pris’ for 2024 med blomster, diplom, vin og en Kay Bojesen-politifigur som anerkendelse af hans indsats for de unge i området.

“Jeg synes, at det er noget af det mest meningsfulde at kunne være med til at gøre en forskel for vores børn og unge – og det gør du, Per.
Din forståelse for samarbejdet og dit engagement i de unges trivsel gør dig til en vigtig kraft i lokalområdet,” sagde politidirektør Kim Christiansen, Københavns Vestegns Politi, i sin tale.

Per Christoffersen var indstillet til prisen af Simon, som er lokalbetjent og samarbejder med klubberne i området.

Også Høje-Taastrups borgmester Michael Ziegler roste Per Christoffersens indsats for børn og unge i klubberne i Hedehusene igennem 34 år i sin tale til ham.

En pris for dem, der gør en forskel Politidirektørens Pris blev indstiftet i 2022 og gives hvert år til en borger, klub eller forening, som gør en særlig indsats for samfundsformål, politiet arbejder for – fx tryghed, retfærdighed eller forebyggelse af kriminalitet.

Tidligere modtagere af prisen er:

2022: Søren Lillevang, ejendomsleder i Kærene i Rødovre
2023: Nonprofit-organisationen Dialog mod vold

Per Christoffersen er dermed den tredje i rækken, som modtager prisen.

Københavns Vestegns Politi ønsker Per et stort og varmt tillykke – og takker samtidig alle gode kræfter i Hedehusene og på Vestegnen, der hver dag bidrager til at sikre gode rammer for børn og unges trivsel.

Se lille film fra overrækkelsen her (LinkedIn)

Kilde: Københavns Vestegns Politi